From the Ashes - Update

Nogglli předkládá jasné a rozumné argumenty. Já s ním souhlasím.

Hradby byly například městským právem a uděloval jej panovník. Ono už jen stačí, že warhorse ustoupili např. s pivovarem (právo várečné) apod.

Postavit všechny budovy by byla blbost. On ale stejně na to nějakej mód bude časem…

Ono stačí už jen to, že v Přibyslavicích je víc obchodů než v Talmberku…

No ale není Talmberk spíš jenom hrad? Tak co by tam dělali obchody.

Vzhledem k tomu, že tam sídlí Diviš, kterýmu Přibyslavice patří a to je to jenom vesnice, tak je to nelogický

Tak hosi (a myslim tim i damy, ktere snad prominou), je nadevsi pochyb jasne, ze co jedinec, to nazor a co blbec, to pravda. Aniz bych chtel hodnotit, kdo je kdo, je nutne si pripomenout, ze KCD je hra. Vychazejici z realii, s realistickym soubojovym systemem a oprena o skutecne hystoricke udalosti, ale stale jen hra. A je zcela na libovuli tvurce, ktere skutecnosti zachova a kde se naopak zcela odchyli. Pokud by mel Jindrich zustat pouhym “pohunkem” , tak by hra nikoho zase az tak moc mozna nebavila. Tedy asi bude nutne z nekterych realii ustoupit. Tedy v ramci hospody varit pivo bez prava varecneho? Proc ne? Dyt pivo si varil doma kde kdo. Jen na pivovar vetsich rozmeru bylo nutne mit bumazku. Stejne, jako na hradby. Nicmene drevena palisada nejsou hradby, ze? A ze se nektere stavby vylucuji? No ale hosi, to myslim, ze je zrejme. Pokud mame limitovany prostor, bud si vyberu jedno a nebo druhe. Proto se staje vylucuji vojenskou posadku. A take aby musel hrac volit a za svou volbu si nesl nasledky. Ted me napada, ze jsem jeste ani nevyzkousel, jestli ty budovy postavi na stejne misto, nebo ne.
Nicmene pokud se porozhledneme po okoli, je videt, ze prostor pro rozsireni jiste bude. Jen je potreba to jeste trochu dodelat, no. Rozhodne musim souhlasit s tim, ze by mi pripadalo pekne, kdyby se budovy staveli tak, jak plyne cas ve hre. Pekne postupne by bylo mozne sledovat, jak to roste. Na druhou strani si dokazu predstavit, ze by s tim mohlo byt spojeno ukrutne mnozsvti prace a tedy i casu, ktery, jak jsem tomu vyrozumel, je nyni ne zcela dostatkovym zbozim. Protoze aby to zustalo verne konceptu hry, musel by tam okolo nekdo pobihat. Zase by to skytalo moznost prodlouzit to o to, ze by clovek musel planovat, kolik ma pacholku a kolik jich na jakou praci posle. Coz by bylo take super, ale zase prace a cas navic (nemluve o baksisi).
Za me tedy, budme radi, ze mame co mame a ze mame vyhllidky na dalsi svetle zitrky. A komu se nelibi, ze mel nasyslino a postavil to za par hodin, je jouda, ze si to nerozmyslel driv a trochu hry si nenechal napotom. A nebo, coz udelam ja, abych si to uzil, mel zacit uplne znovu, aby si vychutnal, ze ma prd a ze mu vesnice muze alespon nejakym zpusobem do soukrome kasicky spis prispet, nez ze by do ni vrazel.
A rozhodne musim souhlasit s tim, ze by bylo dobre vedet, kdo vsechno je ukecatelny na stehovani. Na druhou stranu, pokud to budeme hrat spravne, tedy od zacatku vcetne prybyslavit, je predpoklad, ze vsechny teprve potkas a tak se proste muzes zeptat vsech. Jen v pripade, ze uz mas skoro dohrano je slozitejsi si pamatovat, s kym vsim si mluvil a kde je a obehnout je se jich zeptat. Nehlede n to, ze si myslim, ze pokud najdes a nalakas vsechny, bude za to achievement. A proto to asi nikde napsane nebude.
Apropos, napada me jedna vec. Myslite, ze se rychtar z Pribyslavic muze stat mistrem lovcim na Talmberku? Obracene bych to chapal, ale kdyz uz jsi jednou rychtar, asi bys nemel mit tolik casu a zajmu se stat jeste Mistrem lovcim, co myslite? Obzvlast v takove “riti” jako je Talmberk, kde nemaji ani poradny kameny obchod :D:D
A nejvic se tesim na to, ze bude minihra sipky, kdyz uz mame v Pribyslavicich v hospode terc.

Co se tyka meho nazoru na staveni budov, tak bych to ani nemusel mit tak detailni. Me by docela stacilo, kdyby kazda budova mela napr. tri modely, respektive dva modely rozestavene budovy. Prvni den by byly jen nejaky zaklady, pripadne nejaka konstrokce, druhy den by uz mohli byt steny apod. a treti den by byl barak hotovej. Ani tam nemusim mit pobyhajici delnase.

1 Like

Naprosto souhlasím. Ze hry jsem nadšený - tedy byl jsem, ale potom co jsem postupně postavil Přibyslavice se mi začaly hrnout peníze…a není co s nimi. Lepší výbavu než mám asi ve hře nekoupím, v Přibyslavicích už taky není co zlepšit…no a vzhledem k tomu, že jsem, jak jsem pochopil, někde za polovinou hry, tak mne trochu mrzí, že díky tomu docela ztrácím motivaci hrát dál. Je to jako hrát s cheatem na nekonečné peníze - a to docela rychle přestane bavit.

Problém je v tom, že to je historicky docela realistické. Ani na to nemusíš mít vesnici … kdyby ve středověku sedlák zamordoval chlapa ve velmi dobrém brnění a to brnění prodal, tak by byl taky najednou neskutečně v balíku, možná pro něj až nepředstavitelně. Ve skutečnosti by sedlák třeba dokoupil půdu, zvířata a stal se z něj velkostatkář, což by mu neslo zase víc peněz … a to je něco podobného jako From the Ashes. I sedlákovi by to nakonec neslo hromadu peněz, a utráícel by je za luxus (protože to dává jaksi “naživo” velmi dobrý smysl), zaopatřoval by děti, man6elku … Jenže ve hře jsou možnosti luxusu dětí a manželek omezené, a ani to tak docela není ono když se ten luxus neděje přímo hráči, žejo :slight_smile: Takže správný spůsob jak se vypořádat s množstvím peněz by byl dát hráči možnost víc hýřit, jenže hráč nakonec k tomu stejně nebude mít takovou motivaci, jako kdyby to přímo zažíval.

A není to s těmi Přibyslavicemi tak, že Jindřich tam je jen jakýsi Rychtář, takže by měl převážnou část těch peněz, co tam vybere, odevzdat majiteli? Tím by mu z Přibyslavic plynulo mnohem míň peněz než jak tady někdo píše.
No a kdyby Jindra nashromáždil fakt hodně peněz (řekněme 200.000), tak by mohla být ve hře např. možnost požádat majitele o koupi Přibyslavic do svého vlastnictví.

Ne tak docela. Pokud vím, tak rychtář si obvykle mohl nechat nějaká procenta z vybraných daní a poplatků; nevím kolik, ale leccos mu za nehty zůstalo. Být rychtářem bylo výnosné, což byl jeden z důvodů proč se tolik lokátorů ve 13. století hrnulo do zakládání nových vesnic (lokátor se nakonec obvykle stal rychtářem). Navíc vesnice po svém založení obvykle dostávala několikaleté osvobození od daní aby se mohla rozjet. Pokud by začala prosperovat opravdu tak brutálně rychle jako Přibyslavice, tak by se rychtář mohl ještě aspoň rok válet v bohatství, než by začal výnosy odevzdávat.

Je taky pravda že v 15. století se z rychtáře pomalu stával spíš placený úředník, zatímco dřív byl daleko víc samostatný. Ale 1403 je 15. století jenom malinko :slight_smile: , takže bych očekával větší (i finanční) svobodu.

Tak to je výzva pro tvůrce, aby vymysleli něco, za co by šlo ve hře alespoň trochu smysluplně a motivačně utrácet nahamouněné penízky. :wink:

2 Likes