Malý šermířův průvodce - boj a šerm v Kingdom Come Deliverance

:rofl: Tak to víc takových magorů ale zjistil jsem že v Pribyslavicích když máš posádku tak se tam dobře trénuje

Změny soubojového systému AI v aktuální verzi 1.9+ ?? …AI overpower ? Nemožnost vyhrát nad dvěma rytíři?

Zdravím. Chci se zeptat vývojářů, případně i ostatních ohledně toho, zda je AI v soubojích v nové verzi 1.9. boostnuto?

Zhruba po roce jsem začal hrát KDC znovu se všemi DLC. Jsem zhruba u konce hry, Jindra je naskilovanej na sílu, souboje prakticky na max. Mám brnění, oblečení s nejvyšším stupněm ochranu a nejlepší zbraň co je možné u obchodníků koupit.

Každopádně pokud na mě naběhnou 2 rytíři tak jsem prakticky v 90% případů mrtvý - nejsem schopný nepřátelé zabít na melee. A zhruba tak v 50% případů mě seřežou tři lapkové/vydláci co nemají ani brnění - jen sekery a nějakou halapartnu.

Došlo ke změně “bojových dovedností” AI?
Oproti dřívějším verzím hry mi přijde následující změna.:

  • Jakmile zaútočíte na lapku/kumána který je např. v běhu, není v bojovém postavení, tak jej NIKDY nezasáhnete, hra čeká až se AI naství do bojového postoje a pak cca v 90% hned vykryje vaši ránu. = Místo toho abyste zlikvidovali 1 protivníka ze skupiny, tak se dostanete do neresitelné situace, kdy první zásah, kterým mělo být AI zasaženo, je prakticky v 90% automaticky vykryto a ostatní protivníci Vás mezitím prakticky zabijí.

Chápu že vývojáři sáhli do soubojového systému aby hráč nebyl v nejlepším brnění overpower, ale není to trošku moc? Neškodí zamotné hře/gameplay to, že i 2, nebo 3 slabší nepřátelé jsou v melee souboji neřešitelným protivníkem?

Teď jsem to zkoušel ve verzi 1.9.4.404.502 a přišlo mi to stejné jako dřív - v pohodě jsem odkrágloval celou bandu lapků (5 lidí) v campu a to jsem v příběhu asi někde v polovině, takže Jindra ani není ještě úplně vymakanej.

Nezdá se mi, že by se to výrazně změnilo, ale někdy je to trochu nevyvážené, např. nad Rovnou někdy bývají tři draze vybavení lapkové, a ty jsem zlikvidoval pouze s pomocí plížení příp. luku, v otevřené bitce proti třem snad nikdy. U vydláků bývá nebezpečná velká sekera, toho je třeba sundat prvního. Pak je důležitý pohyb a nenechat útočit protivníka z nechráněné strany. Pak jich jde i víc najednou přemoct.
Pro boj s více protivníky se mi osvědčila kombinace čertův škleb a šídlo, a taky nesnížit si příliš rychlost těžkou výzbrojí - nenosím např. hauberk a kroužkové kalhoty…

1 Like

Tak já těch 5 dostal hlavně díky tomu, že jsem do toho jejich tábora rychle naběhl, všichni tam byli jako by zrovna snídali nebo odpočívali, přiběhnu k prvnímu co seděl na kmeni - flák ho sekerou - leží mrtvej, ostatní jako by se teprve začali vzpamatovávat, že k nim vtrhl někdo cizí, to jsem zatím přiskočil k dalšímu co jen tak stál bez zbraně - flák ho přes tlamu sekerou - další kaput. Teprve pak proti mně stáli tři chlápci se zbraní v ruce. Prvního jsem naštěstí sundal asi do 10 sekund, kdy střídavě couvám a dělám výpad vpřed s nápřahem. Díky tomu mně ostatní dva stihli jen každej jednou praštit, takže stamina v pohodě. No a protože ostatní dva mně taky nepřišli nijak dobří bojovníci, tak nebyl problém do minuty sundat i je, opět taktikou postupného ustupování, abych pořád viděl na oba, a výpady s napřáhnutou zbraní.
Asi tak no :grinning:

Stejně jako dva píšící nade mnou, také jsem nezpozoroval nějaký zásadní rozdíl.

A pokud by se stížila hra, právě že souboj, jsem všema deseti pro. Ono, jak chcete “v herní realitě” prostě sesekat 5-7 protivníků?
V realitě je to bez šance. Takže max 2 :slight_smile: Ostatní je trening a taky štěstí.

Jak píše virtual, s tím sem zajedno. Určitě mít na sobě 40-50 kg těžký zbroje + meč ± 10/12 kilo, možná víc (u oboroučáků vážně nevím, ale on ani štít není lehký) je nepřestavitelný, že s tím mrskám jak s pírkem … :slight_smile:

Nevím, možná je to tu už někde uvedeno, ale napíši svůj postřeh (třeba to někomu pomůže): mně se teď při soubojích vyplatilo používat nový způsob boje a to, že když na mě protivník provede sérii útoků (myslím tím zřetězený útok), tak se teď nesnažím jen neustále mačkat tlačítko pro kryt (to jsem dělal dřív, že jsem se neustále snažil ve správnou chvíli zmáčknout krytí při každém ze série zřetězených výpadů protivníka), ale teď naopak zmáčknu současně tlačítko “vpřed” a “útok” a tím se mně daří z obrany přejít v útok, takže tím vlastně přeruším protivníkův zřetězený výpad.
Prostě dřív jsem se snažil jen neustále bránit štítem před soupeřovými údery (které byly většinou 3 - 4 někdy i 5 v rámci jednoho jeho zřetězeného útoku), zatímco teď když vidím, že začíná na mě provádět zřetězený útok, tak přejdu z obrany do útoku :grinning:
Ovšem nevím, jak moc tato taktika je úspěšná v závislosti na bojových schopnostech Jindry - mně totiž tento taktický prvek napadl až ve chvíli, kdy jsem dokončil hlavní linii příběhu i všechny možné vedlejší úkoly a jen tak se toulám krajinou a vybíjím lapky, takže mám Jindru už pěkně vymakaného.

To je hodně zajímavé! To mě nikdy nenapadlo : ))
Já jsem na tom momentálně tak, že dokážu porazit lapku oděného v plné zbroji pouze v prošívanici : ))) , a pokud mám zbroj, nemusím se zaleknout ani čtyř lehce oděných nepřátel. Dokonce, narazím-li na “lehkého lapku” (takový ten pobuda s vidlema nebo tesákem apod.), on se zraní už jenom při tom, když mu nastavím meč… A tak si vybírám “čelenže” tak, že cestuji pouze nalehko, se špatnými meči apod.

A hraješ normál mod nebo hardcore?
Já teď na hardcore po dohrání hlavního příběhu dám bandu 5 kumánů jedině když jsem plně vyzbrojenej a k tomu nadopovanej lektvarama (+Zhouba na zbrani), jinak nemám šanci (jsem doslova ve víru jejich neustálých úderů - ze všech směrů, nevím kam dřív se otočit, jejich dokonalé vykrytí mého úderu mě přetočí o 180 stupňů, takže ztratím orientaci, kde je ten bojovník, do kterého jsem doteď bušil, abych ho mohl dodělat :smiley:).

Hoho, to zase prrrr… :slight_smile: Hraji na normal : )))

Ahoj,
začínám s hraním KCD (hraji poprvé, momentálně v 1. aktu) a měl bych dotaz k tréninku bojových schopností.
V jednom let’s play videu jsem viděl, že je možné požádat Bernarda o trénink (nemyslím ten 1., po příchodu do Ratají) v kolbišti a procvičování boje. Mně bohužel nabízí jen placený “teoretický” trénink závislý na levelu postavy.
Co je třeba udělat (např. dosáhnout určité úrovně) pro to, aby když oslovím Bernarda, se mi nabídla možnost jít se mlátit mečem?
Děkuji za odpověď, snad jsem to napsal srozumitelně… :slight_smile:

Buď to bude záviset od úrovně (postavy, bojových dovedností) a nebo taky od fáze hlavního příběhu. Možná se musíš dostat v ději dál než tě to pustí se s Bernardem mlátit.

To jsem blázen, zrovna včera mě hra k tomu poprvé pustila. Dost jsem si o svém problému hledal, ale žádnou konkrétní odpověď jsem nenašel. Je otázkou, jestli je to denní dobou, ve které jsem za Bernardem dosud chodil nebo tím postupem ve hře. Každopádně teď jsem měl před sebou quest “Páže pana Ptáčka” a turnaj jsem kvůli tréninku samozřejmě prošvihl :slight_smile: Ale dostal jsem další možnost, takže je to dobré! Každopádně když jsem se ho i tak místo tréninku zúčastnil, tak jsem dostal po tlamě už v 1. kole a šel jsem… Stejně bude proto třeba ještě chvíli trénovat, než budu mít v tom turnaji šanci.

Tady bych možná ještě doplnil, jelikož nikdo nenapsal přímo tenhle způsob, že za mě je strašně OP boj z koně - samozřejmě to nejde praktikovat vždy, ale když jsem hned na začátku hry utíkal ze Skalice, tak jsem takhle zabil několik Kumánů s tím že jsem měl jen brnění, které jsem nakradl vojákům ve Skalici.

Hodí se na to dlouhý meč a pokud jedete plným sprintem přímo k nepříteli, tak se stačí naučit kdy zaútočit (musíte bodnout když jste asi 10 metrů od nepřítele) a slabší soupeři se takhle dají vyřídit jednou ránou.

Po pár hodinách hraní jsem takhle vyřídil tábor u Sázavy, kde jsou už ti docela dobří lapkové, aby jste zároveň i trénovali melee combat, tak to dělám tak že většinu lapků zabiju takhle z koně a pak si nechám 1-2, proti kterým pak už jdu normálně pěšky na ně.

Za sebe musím říct, že jsem boj z koně nikdy nepoužil - pár krát jsem se o to pokusil, ale naprosto bez efektu, tak jsem na to zanevřel, ale současně mě to mrzelo, když jsem věděl, že se v této hře tímto způsobem dá bojovat.
Asi to člověk musí delší dobu cvičit podobně jako klasický boj.