Tak jsem dohrál hru a.... (dlouhý post pro Warhorse)

#1

… musím říct, klobouk dolů. Hru jsem si koupil v den jejího vydání, bohužel jsem u ni vydržel asi týden, jelikož její obrovská zabugovanost a nepříliš příznivý save systém způsobil, že jsem ztratil 20 hodin hraní. To mě, spolu s dalšími, menšími bugy hodně naštvalo a hru odinstaloval. Hru jsem znovu zapnul měsíc zpět a musím říct, nemohl jsem od ní odtrhnout oči.
Nádherná krajina, poutavý příběh, úžasný humor, líbezný soundtrack a sakra ta historie. Prostě SUPER, SUPER. Když vidím, kolik vám to dalo práce, tak se musím pousmát jakou drobností ony bugy jsou. Bohužel, žijeme v rozežrané době a většina hráčů, včetně mě, na toto prostě již nemá nervy a chce mít produkt tip ťop. Doufám, že když vám už na záda nebude dýchat žádný Bakala, vaše další hra projde řádným testováním, i za cenu odkladu. (Podívejme se na takový Bannerlord)

Za co bych vám nejraději všem ze studia šel líbat nohy, byla část v kláštěře. Jakožto fanatický fanoušek serie Gothic, jsem si tímto připomněl své mládí strávené v klášteře mágů ohně a i bez těch fantasy serepetiček mi v KC:D nejednou slzelo oko radostí, jak úžasná lokace, atmosféra a příběh tam je. DÍKY, DÍKY, DÍKY!!!

Každopádně, hra měla i svá negativa. Tak zprvu, když se podíváte na nejstahovanější módy, tak je to převážně “Save system” “Bow Dot” a “performance boost”
Nápad se sejvovicí je myslím na papíře úžasný, v praxi jste myslím z reakcí hráčů poznali, že ne příliš optimální. Přidat sejvovici elegantně (tak, aby hráč neměl 80 stacků), by se dalo například tím, že ve hře budou půl-litrové flašky sejvovice a hráč si pro uložení prostě napije. Takhle může jedna flaška sloužit třeba na 20-30-50 uložení.

Obtížnost lukostřelby je skoro na každém fóru předmětem vášnivých diskuzí, někdo to obhajuje slovy “prostě těžké” “je to kovář” apod. Když jsem hru tenkrát přestal hrát, lukostřelba byla jedním z důvodů. Vzpomínám si na jedno Dev video, kde se rozebíralo, že na jednu stranu chcete udělat boj s meči co nejrealističtější, na druhou stranu to musíte skloubit s “hratelností” a “zábavou” a to se dle mého u lukostřelby nepovedlo. Ať se můžou zastánci ohánět čím chtějí, v obecné rovině: Tečka při střílení z luku je druhý nejstahovanější mód na nexusmods, to mluví za vše.

Co se týká výkonu, tak jsem i já trpěl. Osobně vlastním velmi nadupanou mašinu, avšak s 3440x1440 monitorem jsem zvyklej na nižší FPS než mají fullHDčkaři apod (ps. DÍKY za 21:9 podporu, super! ). Když jsem však v době koupení hry tak nějak dohrál AC:Origins, dalo se to velmi dobře porovnávat. Když jsem ve hře jako byl Origins, měl na ultra detaily 74-80FPS a v KC:D 44-56, věděl jsem, že je něco špatně. Bohužel, ani rok po vydání, když jsem hru zapl, tak jsem se daleko nevyšplhal, jelikož jsem kolem 52-58. V této době mohu porovnávat zase s AC:Oddysey, kde mívám stabilních 64-70FPS, také na ultra detaily. Jenže, stačilo si opět stáhnout pro KC:D nějaké ty módy a ejhle. Přiřadilo se mých 16 vláken ruzným procesům, zvýšilo se vytížení procesoru z 16% na 32%, pomocí dalšího módu se optimalizovala NVIDIA grafická karta a najednou nejede na 70% ale 91%…a s naprosto stejným nastavením detailů najednou jedu na 62-66FPS. Což je OBROVSKÝ rozdíl, když si vezmu, že se jedná o kolik, 20? řádků v jednom cfg souboru.
O načítání dat ani nemluvě, oba výše zmíněné AC jsem odehrál na klasickém Harddisku, KC:D jsem musel přetáhnout na SSD, protože to bylo prostě nehratelné a čekání na sebepitomější dialog bylo úmorné.

Poslední věc, která mi drásala nervy, byly české titulky. Chápu, že tržně cílíte na globální trh, to, že je hra od čechů neznamená, že musí být česky. Ale ty titulky musel psát nějaký břídil. Pokud vezmu anglický dabing jako základ scénáře, nechápu jak se může “Jesus Christ!” přeložit jako “do prdele” (i když se jedná o situaci v rozhořčení, dá se to přeložit jako třeba Ježiš Marja!) “Whore son” přeložíme jako “Kurva” přitom se dá použít krásné české čubčísynu :smiley: Věta “I’ve never been there” se přeloží jako “Půjdu se tam podívat” A další, další takové krkolomné překlady, bylo jich více a nebylo to jen u nadávek, tohle my však zůstalo v paměti. Tak kurňa chlapi, když jsou české titulky takový problém, aby byly ve stejné kvalitě jako anglický dabing, hoďte před vydáním další hry texty na prekladyher.eu a tam vám udělají překlad jak od profíků. Když vás rytíř vyzve na “honorable duel” a potom vám říká “Mrdko jedna” je to docela komické
////////////////////////////////
Chtěl bych v tomto příspěvku vyjádřit ještě svá přání k druhé hře, jelikož nejsem ten typ, co by tu aktivně diskutoval a zakládal 15 vláken.

  1. Dejte si načas!! Určitě míříte na novou generaci konzolí, ale ten enrage na youtube, hlavně u právě konzolistů byl docela velký a myslím, že odehnal nejednoho hráče. Já se ke hře vrátil a moje peníze dostanete určitě i u další hry, ale věřím, že spoustu lidí na vás zanevřelo nadobro
  2. Optimalizace!! Když dokážou dva tucty řádků v jednom textovém souboru zvýšit moje FPS o nějakých 21%, nechce se mi věřit, že to vaši programátoři nezvládnou 1000x líp. Ne každý dneska kurňa hraje na starém Nehalemu a GTX 780tce. Dejte nám možnost nakrmit ty naše mašiny, aniž bychom museli čekat na nějakého rusáka co udělá optimalizační mód
  3. Městské aktivity. Myslím si, že ve druhé hře určitě v rámci “pokroku” budete cílit na velké město, možná Brno, možná celá Praha. docela bych si přál, abychom tentokrát poznali městský středověk, jelikož ten vesnický jsme poznali v prvním díle.
    Dle mého názoru se určitě nemusíte bát zabrousit ještě více do politiky, zrovna povstání Husitů jí nabízí habaděj.
  4. Tím, že jste se nechali koupit od Nordicu, prosím PROSÍM, nenechte se zvyklat těma multikulturníma a rasovýma kecama. Nemám nic proti černochům, vietnamcům, nebo nevím ty jo, Indiánům, ale v 15. století v česku prostě ne-e-e-e. Takový AC:Oddysey, kde jste našli černošskou ženu válečnici… to je sice hezké, že si feministky, které to nikdy hrát nebudou, odškrtnuly kolonku, ale z historického hlediska to je prostě prasárna. Nenechte se zvyklat současnou politikou. Ta tehdejší je zajímavá až dost.
  5. Kdysi jsem četl článek, že průser 95% hráčů opustilo KC:D (je to single player prokrista), ale že třeba Witchera 3 stále hraje kolem 100k lidí. No proč asi, módy. Každopádně, prý budete po vydání posledního DLC plánovat vydání SDK, aby bylo možno dělat kvalitnější módy, i questy apod. Pokud u druhého dílu vydáte SDK hned, nebo alespoň brzo, zajístíte si konstantní přísun vracejících se hráčů = o hře se bude mluvit = reklama zdarma, to si určitě na všem marketingovém dokáží spočítat :smiley: Stačí se podívat na Skyrim a vidíme co jsou někteří schopni udělat a jak se ta hra drží na živu. Já hru teď dohrál a opravdu nemám důvod ji zapínat znovu a jestli, plácnu, vydáte za 3 měsíce SDK, takže za 4 měsíce tam vyjde mód, který přidá nedabovaný quest na 15minut, to většinu lidí, jako mě, opravdu nedonutí hru znovu zapnout, ale kdyby možnost dělat velké módy, tu byla už ROK (tedy od vydání) ani si nedovedu troufnout představit, co všechno by již bylo možno ke stažení.

Hodně zdaru!! Za 2, 3 nebo pět let, to je jedno, těším se u druhého dílu!

1 Like
#2

Ahoj, nedal bys mi tip na nějaký funkční mod na lepší vytížení cpu, mám 8 jader (16 vláken)?

#3

Já používám tenhle, https://www.nexusmods.com/kingdomcomedeliverance/mods/482?tab=files
Podle optional files si vyber ten, který je pro tvůj processor, jestli máš přímo Ryzen, neber si pro 8jadrovy Phenom, ale když vyscrolluješ níž, mají tam soubor i přímo pro Ryzen.

#4

Prima. Díky.

#5

Pane, nedělejte reklamu. :slightly_smiling_face:

#6

Zaprvé, kašlu na nějakou reklamu, chci pomoct někomu, kdo si o ni napsal.

Za druhé, i kdyby ano tak co ? Škodí to někomu ? Ne, tak není problém.