Vámi preferované zbraně - dlouhý luk

Největší pozornost a obdiv odedávna budí účinnost těchto zbraní. Dobové prameny hovoří zcela jasně o účinnosti dlouhého luku a výkonech anglických lučištníků. Například Geraldus Cambrensis v Itineráři arcibiskupa Baldwina ve Walesu. V knize I., kapitole IV. popisuje, co se dozvěděl od anglických bojovníků, kteří se s touto zbraní setkali během výše zmíněných válek ve Walesu. Podle jeho údajů šípy z těchto luků prostřelily čtyři palce (asi 10 cm) tlustou dubovou bránu. Jeden z rytířů byl šípem zasažen do stehna. Střela prorazila kroužkovou zbroj, prostřelila nohu, sedlo a ještě smrtelně zranil koně, na němž rytíř seděl. Dalšího bojovníka šíp doslova přišpendlil k sedlu. Účinný dostřel luku býval odhadován asi na 180 metrů a rychlost mířené střelby na 6 šípů za minutu (vycvičený janovský střelec z kuše - jedni z nejlepších středověkých střelců z kuše - dokázal za minutu vystřelit šípy dva).

Převzato z knihy Petra Klučiny Zbroje a Zbraně - Evropa 6. - 17. století

Více zde: http://www.lukata.cz/historie-anglickeho-luku/

A jakou zbraň si vyberete vy? Pokec nejen o zbraních, ale i technikách boje, prosím o vaše příspěvky:-)

1 Like

Kdysi jsem založil vlákno fóra na jednom lukostřeleckém serveru.Šlo o to, jaký luk se v té době vlastně používal na našem území.Nakonec se pánové dohodli,že do boje se luk u nás používal dost málo(doba Václava IV).Čechy byly docela bohatá země,díky stříbru,takže se tu používala hlavně kuše.Byla sice drahá(ale města peníze měly),a v podstatě z ní mohl střílet ihned kde kdo.Střelba s luku je hlavně o tréninku,proto byl např.v Anglii zákon,který říkal,že střelbu z luku,musí trénovat i obyčejný lid.Luky se tu používali především na lov a to jak klasického typu tak i tzv.zvratné.
Osobně jsem ve hře zvědavý na palcát,či kladivo.Technika boje je podobná jako u meče,avšak palcát sloužil k deformování zbroje a drtil a lámal kosti.Neměl by tak klouzat po zbroji jako sečné zbraně,zajímalo by mě jestli tam bude nějaký rozdíl.
Nebylo by špatné ani kopí,dají se s ním dělat zajímavé techniky,ať to jsou kavace či protiútoky.Pokud si ale vzpomínám, tak Dan říkal že to je prozatím příliš složité a v Act I. rozhodně nebude.

2 Likes

Preferuju meč, ale vyzkouším samozřejmě všechno co půjde, od válečku na nudle až po trebuchet.

1 Like

Na luk se hrozně těším a strašně mě zajímá jak bude vyřešena přesnost střelby v závislosti na skillu hráče. Mrzelo by mne, kdyby zaměřování cíle probíhalo standardně do nějakého bodu či zaměřovacího kříže. Spíš bych uvítal nějaký zaměřovací kruh, který by se se zvyšujícím se skillem hráče zmenšoval a střelba tak zpřesňovala. Během začátku hry by tak hráč mohl cíl minout. Nevíte někdo jak toto bude vyřešené? Nebo se bude zaměřovat jen pouze na bod jako je tomu ve videu?

1 Like

Jelikož plánuji stealth kde to půjde, tak se těším na krátké meče a dýky pokud ve hře budou. Jinak klasicky meč. Správný chlap se nebojí bojovat na vzdálenost z očí do oči :stuck_out_tongue:

Tak pokud je s otazníkem píšťala/hákovnice, pak dlouhý luk by ve hře neměl být vůbec. Zatímco střelnoprachových zbraní bylo málo, dlouhý luk byl pro české země zbraní vyloženě exotickou.

Jinak za mne preferovaná zbraň bude cokoli na střelný prach (pokud to tedy nakonec do hry dají).

1 Like

Máte pravdu, dlouhý luk tam bude asi těžko, ale klasický asi ano.

luk totiz slavil svuj vek davno pred palnymi zbranemi. Strelba z luku je velmi ucinna, ale take nesmirne narocna. A v 16stol. uz nebylo mnoho lukostrelcu, kteri dokazi napnout luk a dostrelit na 180m tema kulama, kteryma strileli, aby neco prorazili. S prichodem kusi narocny vycvik lukostrelcu sel do pozadi a cvicili se s nim jen elitni jednotky. Asi nejlepsi prirovnani je soudoby vycvik odstrelovacu vs. pechota.

Ale ke hre… luk je preferovana zbran, takze jestli bude udelana alespon trochu dobre, tak pujdu do nej :slight_smile: Skoro by byla ostuda ho udelat spatne, protoze nejlepsi lukostrelbu ma Warband, predevsim na koni, takze proc se nepoucit od nejlepsich :slight_smile:

Zdravím. Já budu preferovat dýky :slight_smile: a nevíte jestli ve hře bude ta kuše ?

Nebude, nemaji na to cas. Misto ni stihli implementovat aspon dlouhe zbrane jako piky atd.

1 Like

Tak aspon, ze pujde stealth pristup a dyka… zrovna si planuju jednu (pripadne rovnou dve :smiley: ) koupit i v realu, i kdyz spis moderniho razeni… treba ty stredoveke z Epony se mi vubec nelibi :persevere:

Ta kuše je škoda, v tomto období byla kuše hodně rozšířená. Když se podívám co se nalézá z 15. století za projektily, tak je poměr docela jednoznačně ve prospěch šipek do kuše oproti hrotům šípů. Ale jako kompromis beru, není možné implementovat všechno a věřím, že co se týče animací by to byla fuška. Snad v pozdějších aktech.

Někdo psal ře se těší na zbraně na střelný prach. Je přece blbost aby tam bylo něco na střelný prach, když nebudou kuše ne ?

Palné zbraně ve hře nebudou. Ale pokud budou další katy, očekávám že kuše a palné zbraně přibydou.
…to je ale jenom moje očekávání.