Hraje tu hru někdo ještě?

Tak jo, zkusím uvést názor (svůj, tak mě za to prosím,hned nenapadejte, děkuji) proč hrát (jakoukoliv) hru znovu a znovu a zakončím to asi hlavním záporem i když ne pro nás hráče/ky.

  1. PvP mody - hráč vs hráč. Tak tohle je asi pasé - nedokážu si představit jak by proti sobě soubojovali 2 Jindrové :-))
    2.sety - tzn. kompletace sad + výhody bonusy. Jsou 2 sady možná 4 sety. Sice vypadají skvěle ale to je celé. S čímž souhlasím, hra se tváří realně, a tak by asi nějaký ty bonusy dělal z KCD úplně jinou hru.
    3.Klany/skupiny/expení - tak tohle už ve svý podstatě odporuje příběhu. Bohužel, hra je více sing než multi. I když šarlatáni/mastičkáři - prostě kouzelníci existovali i ve středověku :slight_smile:
  2. Tajemno - možnost získání předmětů s bonusy (rozdílnýma) při každém novém logu hry. Opět podle mě nemá smysl u této hry.

Jediné proč co bych mohl možná očekávat je role záporáka. Tzn. být jedním z kumánů/lapků - a hrát prostě za zlou stranu. Snažit se dostat a zabít Jindru/Ptáčka/Racka apod. Ale to by znamenalo úplně jiný příběh. Takže taky ne.

Takže závěrem - k tomu abych měl důvod (vhodnější slovo mě ted nenapadá - ale není to přesné vyjádření) hrát znova - by bylo rozšíření o multiplayer - což znamená, server, překopání hry, a jistě že mikrotransakce. Takže by hra která má suprový děj a příběh se stala časem tuctovou onlajnovkou, u které by nikdo dopředu nevěděl jaká reakce z publika by přišla. U mě by byla rozhodně negativní.

A konečně - každá hra - musí,musí,musí,musí,musí - vydělávat. Minimálně se musí zaplatit to všechno co to stálo. A udělat MMO hru, vlastnit server apod? Kdepak to stojí těžké prachy … :slight_smile:

EDIT:
No jistě, napadlo mě to také - MMO - ono by to i šlo:

  1. Bohužel Jindra cestuje do KH - takže nevím, pokud někdy vyjde KCD2 zda zrovna tohle by se dalo použít jako intro k multiplayeru.
  2. A zde vstupuje na scénu hráč/hráčka - prostě si vybere pro koho chce sloužit.
    3.Úkoly by zadával výhradně šlechtic kterého jsme si vybrali.
    4.Po seznámení s hrou,mody a bůhví čím, bychom začali tedy sbírat věci, nosit někomu něco, hledat poklady apod.
    5.Postupem času, bychom nabyli skutečné důvěry onoho šlechtice a jako vyznamenání by nás povýšil do rodu šlechtického a dal by nám nějaké vlastnocké léno.
    6.Zde by začala 2 fáze - výstavba - tzn. zakoupení nářadí+lidí a výstavba vlastního,dočasného sídla.
    7.Klany - zde je jasné - ten pro koho sloužím. Ale hráči by mohli mít uskupení … šlechticů - tzn kmen.
    8.Zde bychom mohli použít i skupiny a hromadné expení.
    9.Záměr jasný - znesvářené šlechtické strany - a hráči by se v on-line modu snažili porazit ty druhé tak, aby ten jejich pán získal jejich majetky - hrady + kapitál.

Ale já se ptám nebylo by to pak oničem? .-)

Sory ale nespletl jsi si hru? Proč sem taháš MMO? Tak dlouhý článek a k ničemu.

Ok - děkuji za názor. Takže vysvětlím:

Zakladatel tohoto vlákna se ptá, zda-li tuto hru ještě někdo hraje. Což je slovo do pranice. To jak to zjistit je jedině on-line hraní. Další věcí - oznamuje, že je tu “mrtvo”. Doplňující informace, protože hra nabízí pořád to samé. Vyjma obtížnosti. Takže ano, můj předešlý koment je v pořádku. Jen mě mrzí, že místo názoru se tu hned odsuzuje - i když člověk na to asi nemá až tolik právo. Soudit a odsuzovat :-))

No a k tomu Tvému předešlému dotazu - tomu věnečku se nějak říká. A jde napohodu získat :slight_smile: Takže - “hledej šmudlo” :slight_smile: A pokud se to nepochopilo, předmětem tohoto vlákna není nějaká přilba s věnečkem a jak jí získat nýbrž to, na co odpovídám, takže pro příště - neodsuzuj pokud se nechceš řídit tím co je dáno zakladatelem :slight_smile:

To nebylo souzeni to mi nepřísluší, jen mi přijde že psát o MMO je trochu o něčem jiném a ten můj dotaz už neplatí chyba u mě, neměl jsem stažené DLC a myslím si že původní dotaz byla jen řečnická otázka a k tvé úvaze. Nebylo by ale Marné dát si jen turnaj s hráči, to by stálo za test prověřit své bojové dovednosti :wink: ale nechci tu rozebírat zda je to možné nebo jak by to bylo náročné, jen by to byla sranda :smiley: a omlouvám se jestli má předchozí věta se nějak dotkla, určitě jsem to neměl v úmyslu

Smůla je, že se neurážím :slight_smile: Omluva se přijímá, vina je i na mě. Tolik k upřímnosti - nejde dávat vinu jen jednomu za nějaký ty chyby, vždycky je k tomu potřeba dvou. A to co z toho má vyplynout není ani urážka, ani soud ale kompromis. Ale to je jiná hra :slight_smile:

No, právě že single hraní “časem” omrzí. Chce to něco, něco interaktivního, co se vyvíjí a je pokaždé či mohlo by být, jiné a ne statické.

A bohužel, nic jiného než on-line hraní mě nenapadá. Nejde o Diablo, ale o hru vycházející z reality. Takže třeba hrát za občany Skalice nebo Talmberka apod. Rozvíjet svůj skromný ale útulný příbytek. A konečně právě sem, by se dali zařadit i vlastní děti.
A člověk by mohl ještě víc okusit tu středověkou atmosféru, strach který prožívali, půtky mezi sousedy či šlechtou. Určitě by tohle schůdné bylo. Ale na druhou stranu, kolik lidí by to potom přitáhlo, aby se to vyplatilo? A v podstatě v tomhle je bohužel, a vždy bude, singl hra, vždy pokulhávat za on-line hraním a časem se vždycky stane stereotypní. Dál se k tomuto vyjadřovat nehodlám. Sespsáno na pergamen 7.11 léta páně 2019. Amen :slight_smile:

Tak s tímhle musím souhlasit to by bylo pěkný, třeba obnova Přibyslavic mě bavila a kdyby to šlo víc kreativní a víc možností tak supr ale i tak hra je suprová a určitě ji zkusím někdy znova třeba Drakan nebo Dark Messiah se dají hrát pořád dokola

Celkově super, dohrál jsem tu hru 4x, ale dovolil bych si krátkej (dlouhej) rant, jednou za čas přece můžu.

Je to další hra ze super potenciálem, viditelně upletená horkou jehlou a vyplivlá ven kvůli tlaku investorů (modern game development hadr, když se dozvíš že někdo dělá rok ruční animaci koně a oni pak koupěj mocap protože se nestíhá a tvoje práce jde do šuplíku). Kdyby se Vávra soustředil na to udělat produkt co za to stojí, místo toho aby se soustředil na self-insert ze kterýho mi nebylo dobře. Moh si tam aspoň hodit to svoje šilhavý oko.

Ač se mi hra líbí jak se mi líbí, přijde mi super technika souboje, některý inovace v RPG a snaha udělat hru ‘realistickou’. Všechna tahle snaha, ale upadá když ti hru rozesíraj game-breaking bugy. Kvuli Kobylovi co se spawnoval někam hluboko pod Mrchojedy do země jsem přišel cca o 5 hodin gameplaye. Bugy byť svoje, je to obrovská hra, ale pak si začneš všímat detailů. Kazatelna v kostele v Ratajích je prdlá na zeď a vypadá spíš jako placeholder, než jako dodělaná věc. Po cestě ze Samojed do Sázavy potkáváš šutr co lítá ve vzduchu, a to je cesta kterou bereš kurnik často. Dále semtam clipping, objekty co lítaj klasika, ale někdy i v místech kde bys to fakt nečekal. Prostě s toho cejtim že na prostym dodělávání světa mohli strávit ještě rok, a stejně by to nebylo doladěný. Kurví mi to imerzi a čekám to spíš od Bethesdy.

Grafika je fakt dobrá, prostředí vypadá čistě, příroda příjemně a ostře a často mi to fakt připomíná takovou procházku českem. Ale to já to hraju na 1080ce, jdeš o dvě úrovně níž k 1060 a už to začíná vypadat jinak, plastově a lowpoly, pop-in everywhere. A co mě na tom mrzí nejvíc, je že se Vávra od začátku chlubil jak bude hra stejná jako promo-shoty, a na to když se podíváš, tak ti jde mraz po zádech, jak moc to odsrali. Ikdyž se ta cesta k promo-shotům zdá nemožná, aspoň o tom nemusel kecat. Výsledkem Vávrovejch keců je že mi přijde jak českej Todd Howard (oba jsou stejně malý, kecaj a maj komplex).

Vynechám rant o tom že tam měl bejt českej dabing a že herci zněj jak kdyby nahrávali reklamu.

Pak je tu příběh, a k tomu jen krátce. Je to zasraná pohádka. Všechno je měkoučký a hezoučký, lidi jsou slušňoučký a málokdy se setkáš s něčim co působí opravdu středověce. Jo, jako někdo tě občas obere a nebo tě chce zbít, ale stejně. Všechny role jsou buď hodný heroes anebo villians, Racek Kobyla, Hanuš, Diviš, všichni jsou idealizovaný hrdinové český historie. Proč by nemohl bejt Diviš trochu na prachy a Hanuš mít zas nějakou úchylku která se nesmí prokecnout? Proč jsou to vyleštěný bílí rytíři? Chybí mí tam v tom ta českost, zmrdi jsou tu za každým rohem a představa že ve středověku byla politika osvícená mi smrdí.

A poslední bod, nevyužitej vzdělávací potenciál hry; Sice je hra dělaná z řádným průzkumem, místa jsou fakt na míru taková jaká mají být a mnoho věcí historicky sedí, ale stejnětak je tam něco co mi chybí v PR sračkách kolem hry. Co takhle hru rozdávat středoškolákům sníženou cenou? Co takhle udělat quest ve kterym nakonci získáš zadarmo prohlídku Sázavského kláštera a naopak, co udělat to, že když jdeš na výlet do Ratají, můžeš si na vesnický nástěnce opsat kód a ve hře získáš mapu k pokladu? Něco takovýho. Hra mě donutila se podívat do Sázavskýho království, a strašně se mi líbilo jak je to tam vlastně stejný, mohli víc lidí vylákat ven a víc lidí přilákat dovnitř ke kompu. Nějaký PR akce byly, ale jen po spuštění a pak ticho po pěšině.

Osobně jsem překvapený obsahem postu - s něčím souhlasím s něčím ne. Rád bych sem napsal tedy nějaký ten svůj názor, spíš tip, co by mohlo, třeba i v jiných hrách být, jasně že nemusí. Snad jediné co mám jako negativum k postu jsou vulgárí výrazy, které ten post vcelku kazí (myslím tím dojem).

Souboje - jen bych upřesnil, že možná někdo, z členů bývalé WH byl u vzniku hry Asmodeus. Tam byl obdobný systém, sice ne tak pěkně zpracovaný (no nějaké 80-90/léta - technika byla jinde); ten systém byl originální v tom, že kam hráč nasměroval kurzor (nepřítel) tam byl proveden útok. A hra oznamovala jak úspěšný byl. Dalo se nepříteli (ochromit) useknout ruku, že pustil zbraň, že upadl (no přestal se pohybovat) apod. A tohle mě třeba tady chybí. Máchám sekám, až ho dobiju nebo on mě. Ale žádné podobné poškození nelze dát. I když možná dnes už to proveditelné je. Poranit ruku (ne jen ikonka.ale vizuelně), a tak tím pádem, bud souperi vypadne zbran nebo si jí přehodí do druhé ruky, ale tou jí tak dobře nebude ovládat a tím útoky vykreju nebo mě nezraní apod. Těch věcí by bylo,ale dál.

Co se týče koníků - snad jediné co aspon pro mě stojí za malý popíchnutí je načítání se “pozadí” při jízdě na koni. Prostě se nestíhá dokreslovat pozadí při trysku koně. Ale to je všeobecný problém snad u všech her. V podstatě ano, Přemysl má pravdu, ten redering je někdy šílenej - navíc s chybama. Ale jsem realista, nic nejde udělat dokonale - tohle zas na druhou stranu při velikosti hry i omlouvám.

Grafika všeobecně - co se týče animací - film/shotů a různých dalších filmových animací - to je opravdu na vysoké úrovni. Pokud nebudeme psát o detailech obličejů apod. Což je problém celkově. Opakující se naprosto stejné rysy věech vesničanů apod. Ale nejsem hnidopych, takže NPC postavy mají vlastní grafiku snad jen by se občas dalo to vylepšit např. zamračeností apod.

Co se týče dabingu - zde jsem ale strašně moc smutný. Je to česká hra. Je to z České historie. Jsou tam čeští šlechtici. Je tam české pivo a další potraviny. Vyjma Herolda (což je diskutováno jako povolání a nikoliv jméno) jsou použity ryze české jména. České písničky. A dabing nikde - tím myslím český. Ano, stojí to šílený peníze. Za mluvené slovo. určitě se to při takto rozsáhlé hře za dabing odrazilo i na ceně produktu - dabing by nestál deseti-tisíce, ale sta tisíce. To je ohromná škoda. Ale holt to je realita dneška a tak zas moc nadávat na to nejde.

Příběh není až tak moc pohádkový - vypálení Skalice, smrt rodičů. U příběhu Terky se dozvídáme, že je sirotek. Všichni byli zabiti.
Vždyť i Jindra musí zachranovat pana Ptáčka. Což je trošku divné, po událostech ve Skalici, že nejsou v lesích hlídky. Ale to už jsem někde psal. Stejně jako pocestný, který kráčí sám a zřejmě je Superman, že mu nikdo z kumánú neublíží, za to kupcům s doprovodem ano. Člověk nemusí být hodný - jak se v postu uvádí - lze to hrát i jako chmaták a vrah. Ale tím klesá reputace natolik, že na rozhovory s lidma i s NPC postavama můžeme téměř zapomenout. Což další negativismus - NPC postavy nejdou zabít, což je strašně divné. Když by hráč takto jednal, a usmrtil nějakou důležitou NPC, potom by nemohl logicky plnit další úkoly - a tak by holt musel najít starý save a pokračovat od něj. Středověk ale neskončil - ten trvá i dnes. Ne všude ve světě, ale je zde stále přítomen, jen tomu říkáme jinak a neupalujeme - i když různé sekty, bůh ví jak to je.Takže s tím střeověkem nesouhlas.

S tím potencionálem hry, přesněji se vstupenkama na hrad či památky např. ve Skalici apod. Tohle mě napadlo při prvním hraní. Dostat za určité pasáže ve hře, nějaké VIP body. A pokud se hráči podaří nasbírat skutečně obrovské množství bodů, mohl by např. na mobil SMS zprávou obdržet nějaký ten lístek na bud film o historii nějaké té oblasti která je uvedena ve hře a nebo ještě lépe na nějaký ten hrad či zámek který je ve hře zminován. Popř i suvenýr by potěšil. Ale jinak s tímto posledním odstavcem souhlasím.

A zároven se omlouvám, že jsem se nechal tímto strhnout k sepsání názoru na předchozí post. Ale bohužel je to stále hra, která má co nabídknout i do budoucna, i když je single, i když nelze hrát on-line. I když není knihovnou historie, ale pouhou hrou na hrdiny … :slight_smile:

Dodám dvě věci.

  1. Představte si, že 5 let vyvíjíte hru, v potu tváře implementujete všechny featurky, kde každá trvá třikrát tak dlouho než bylo plánované, protože se vždycky objeví něco, na co všichni zapomněli. Pak to vydáte, a lidi říkají “dobrý, ale dalo by se přidělat tohle, a tamto, a tohle bych udělal jinak” … Jo, jenže to víte vy, teď, když někdo před váma 5 let něco zkoušel a vyvíjel. Warhorse teď určitě taky ví spoustu věcí které před pěti lety nevěděli, a řekl bych že v KCD2 leccos z toho uvidíme. Je určitě v pořádku říkat co se mi nelíbí a navrhovat vylepšení, ale vývojářům bych za to nenadával.

  2. Spojení se skutečnými památkami, vstupenky na hrad. Lidi, před vydáním nikdo nevěděl jak se hra uchytí, a bylo vcelku reálné že to bude i naprostý propadák. Dělat tyhle super akce se vstupenkama by bylo stejně trapné, jako při vydání nového filmu vyrobit velkolepý merchandising, a pak zjistit že film dostává 1/10 a nikomu se nelíbí. Navíc s marketingem na tom KCD bylo bídně, protože peníze investovali radši do vývoje. A to podporuju.

2 Likes

Zajímavá reakce na můj post. Za místy vulgární řeč se omlouvám, píšu to jak bych to v daný moment asi tak řekl, což si většinou nerozmyslím. :smile:

Ještě abych zareagoval na ten příběh, já nemám problém přímo s těmito událostmi, které se i v historii skutečně událi. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že charaktery postav jsou příliš idealizované. Ve středověku by bylo něco takového nereálné. Nikdy nemáš lidi rozdělené na dobré a zlé, to prostě nejde. Jak jsem psal, proč by se hrdinové hry nemohli projevovat i s nějakou jejich temnou stránkou osobnosti? Co třeba kdybychom se dozvěděli, že Diviš nebýval vždycky tak hodnej dědeček, ale že v mládí škodil? Nebo co kdyby Hanuš nebyl v Ratajích zas tak spravedlivej a nadržoval tam pár lidem, které by si oblíbil? Něco v tom smyslu. Jinak s tebou souhlasím, že DLC dějová linie Terezy byla v hodně směrech lepší, než ta Henryho, ikdyž trvala jen pár dní. Změnilo mi to pohled na Terku, že po tom všem, co se jí ve Skalici stalo může mít vůbec dobrou náladu.

Když jsi ještě zmínil ten vzdělávací systém. Také souhlasim, že obdržení vstupenky na nějaký hrad by bylo skvělé a mohli takhle mezi sebou obchodovat. Když jsem byl na prohlídce Klášteru v Sázavě, byl jsem celkem smutný, že se hrou jsem se musel průvodkyni ozvat až já, jinak by jí vůbec nezmínila. Byl jsem ve skutečných Ratajích, Ledečku, Talmberku (ze kterého už bohužel nezbylo nic, ani hloupá zřícenina), Skalici a Sázavě. A ani jednou! jsem nenarazil na žádnou nástěnku ve vesnici nebo kdekoliv na info centrech nebo hospodách na nějakou zmínku o KC:D. Mimochodem byl jsem se najíst v Sázavský hospodě u mostu, která stojí příhodně stejně jako v té hře a musím říct, že jsem dlouho lepší gulášek neměl. :smiley: Ale to jsem zase odbočil.

Děkuji za Tvou odezvu. Nečekal jsem, že obdržím až tak obsáhlou odpověď a znovu se omlouvám za hanlivou řeč. :slight_smile:

No, o Divišově a Hanušově mládí nevíme skoro nic (tak detailně ty postavy zase vykreslené nejsou). Ptáček je docela potvora a potřebuje spoustu děje aby začal být trochu sympatický. Pešek byl ochotný pomoct umírajícímu chudákovi, ale současně je to kriminální živel, a chudák si musí všechno odpracovat. Tak já nevím kde vidíš ty jednoznačně dobré a zlé? Racek je klaďas, ale ne nereálný. A všude možně máš ty hodné uprchlíky, kteří ale musí z nouze krást/žebrat/rvát se o peníze. Inkvizitora, který není oblíbeným čirým zlem, ale doopravdy je ochotný věci zvažovat na obě strany. Nezištnou Johanku, která se nechá zaslepit svými vizemi. A samozřejmě Jindru, kterému jde o dobrou věci, ale ve snaze jí dosáhnout dělá leccos dost na hranici. Koneckonců … jak univerzálně dobrá je snaha pomstit se?

1 Like

Taky nezapomínej, kdy a jak hra vznikala (dávno, s omezeným rozpočtem, se snahou zaujmou široké publikum). V současné pozici si nepochybně můžou se scénářem i zpracováním vyhrát mnohem víc.
Cedule a PR kolem Sázavy bude také otázka peněz, obce ze svého nic dělat nebudou, tak všeobecně známé KDC zatím není (náklady vs. přínos), a aby takové PR dělalo studio, to jsou opět peníze a čas. A zase - v případě dvojky by takové věci mohly být reálnější.
Já hrál KDC na PC a až po prvním velkém patchi, žádné zásadní bugy jsem naštěstí nepotkal - chvíli jsem nemohl získat luk šlachu, několikrát nenavazoval správně dialog (NPC postava tvrdila něco, co se nestalo), v pár truhlách nebyl poklad, možná ještě něco, ale nemůžu si stěžovat.

Udám svůj úhel pohledu, ať nedochází k mýlkám :slight_smile:

Co se týče kritiky - pokud je to kritika, pak bez urážek a napadání. Má vycházet s faktů či působení dotyčné věci na mě. Ale bez řešení, to není kritika. Ale rádoby “rýpání” apod. Možná tak trošku frustrace či závisti. Takový nejsem, když píšu kriticky, měl bych uvést nejen to co vidím negativně či to co na mě moc dobře nepůsobí, ale měl bych uvést jak bych to řešil já nebo dát návrh. V tomhle je kritika přínos, a může nejen tuto hru, ale celkově herní průmysl posunout dál. A když “rozdávám rány”, měl bych se je naučit i přijímat, bez urážek. Bohužel mnohdy i kritika kretá přináší nějaké to řešení nelze použít z důvodu vulgarizmů a urážek na všechny strany. Stejně bych měl mít na paměti, že když už takto píšu, v žádném případě by nemělo jít o snižování práce či produktu či poškození pracujících. Pak ano, pak klidně tady a klidně i kriticky.

Dál souhlasím s tím, že to všechno dalo xxx hodin práce + nervů. Ale nikdy se člověk nezavděčí všem. Vždycky se bude remcat. S tím nikdo nic neudělá. Patřilo by se napsat, když se ti to nelíbí tak si to nekupuj/nehraj. Ale zdůraznuji, že se studio WH o svojí hru opravdu stará. Je si vědomo chyb a ty “za pochodu” opravuje. Nic není dokonalé. A právě že hry jsou náročné nejen na to co naše PC/konzole obsahují, ale kdy si mnohdy už ani ve hrách nevystačíme s rendery. Každá hra (osobně si stále myslím, že dobrou hru jen grafika nedělá) staví tak trochu na graf. prostředí. Ale zapomíná se přitom na hráče - tzn jakýsi komfort - at uz je to složení inventáře, popisků ale i bonusí při výrobách předmětů. Zapomíná se ostatně i na samotný příběh, kdy spousty věcí, ačkoliv se hra tváří všelijak, je bud naprosto sci-fi, nebo stereotypem - přines Šmudlo, hledej detektive - pozor tamhle na pixel. Apod. Tahle hra toto kliší mnohdy porušuje, ano najdeme zde i podobné úkoly, ale nejsou mimo hru. Nenosíme kyblíky vody z řeky, kdy řeka je modrá čmouha kdesi pár map daleko. (Příklad - pokud by to takhle fungovalo, pak bud by si zadavatel docházel pro vodu sám, jinak by umřel žízní/nečekal by na nás a nebo by si vykopal svojí studnu apod). Ne - i tyto chyby které mají snad všechny RPG hry, tato hra nenabízí. Úkoly jsou v rámci možností schůdné a nenarušují běh příběhu. Což je jedině dobře. Je vidět, že toto uskupení lidí má cit pro herní příběh, a snaží se oprostit od klišé a přicházet s něčím novým. Což je snad dobře ne? .-)

To co psal Kaven o historicky doložených faktech osob - špatně se to v kronikách hledá. Mnohdy jsou pouze náznaky. Ale i tak by se hodil kronikář, jestli do hry, nebo jako najmutý člen týmu je otázka :slight_smile:

S Virtualem souhlasím. Psal jsem o tom v předchozím postu. Dříve kostičkovaná grafika - když byli digitálně upravený postavy - to bylo něco. Automaping neexistoval - takže tužka a papír a nepořádek u PC - sakra kam sem tu mapu dal? Jo jo, jsme strašně zmlsaní technikou a máme veliký nároky. Dříve u her nikomu nevadilo když se půl roku čekalo na opravný patch. Jejda to bylo radosti když vyšel - opravil 4-5 chyb; ale vzápětí 50 nových vzniklo, právě tím patchem. A nadávalo se? Moc ne, každý byl rád že se mohl ve hře posunout dál - a takhle to funguje u mnohých MMO her současnosti.

Osobně s těma věcma - co by tam měly být a nejsou - tak i tohle je běžné u jiných her. Včetně MMO, kdy jdete do skladu, a sakra mám vybílej sklad - kdepak, ty věci tam jsou. Jen se ztratili pakety, nebo poškodily - mnohdy stačí restart PC a znovu spustit hru - ale s tím že před tím vypnu veškerý programy co nepotřebuju - třeba stahování filmů, sledování filmů - jistě že před restartem si uložím rozpracovanou práci třeba v Zoneru. A pak se každý divý, když pracuju hodinu se zonerem či jiným graficky ne příliš šetrným rozhraním, uložím si práci a jdu hrát KCD. A jejda, ono to hází chyby - nejde to spustit, ale ta chyba přeci není u mě. Ale je. Včera jsem nepracoval s úpravama fotek a jen hrál hru. A ona šla bez chyb. ALe dneska to prostě nespustím. Omyl, stačí restart a povipínání toho všeho co nepotřebuju. A ono to dál funguje. Bez bugů v DLC apod. Ale to my ne, radši nadáváme, ale chybu u sebe nikdy nehledáme :slight_smile:

To jen aby se nemyslelo, že nevím, jak se věci maj. Že neocenuji vůbec tu snahu autorů o podobné dílko. Právě že si toho nadmíru vážím a cením si toho. Kdy takto malé studio vydá takhle vynikající hru - a tím mnohdy předčí giganty jako třeba Bethsedu, která s rozpočty na hru je úplně někde jinde … :slight_smile:

Možná jsem to od tebe špatně pochopil, a nevím jestli je první odstavec mířený na mne, ale rozhodně se nesnažím kritizovat. To, co píši je čistě subjektivní názor, který se nemusí shodovat s realitou.

Výsadou a tou naprosto a bezpodmínečně klíčovou vlastností každého kritika je už z toho slova kritické myšlení. Kritické myšlení vyžaduje podobnou klasifikaci, jako žurnalistický kodex - objektivitu, nestrannost, nezaujatost. Pokud si budu psát recenze na svůj blog, můžu si do nich psát, co chci, ale dobrý recenzent píše recenze pro lidi, pro čtenáře, ergo se do nich snaží vkládat co možná nejvíc objektivity. Což znamená, že když si zahraju lacinou a béčkovou střílečku a budu se u ní trhat smíchy, neznamená to, že hře dám 9/10 a hráčům ho doporučím; i navzdory osobním preferencím se musím odpoutat od vlastní subjektivity a na film nahlížet jako na celek, v čemž se odrážím od jistých paradigmat, která stanovují kvalitu hry. Pokud se u hry zasměju, ale objektivně je to sračka, neřeknu hráči jen to, že jsem se smál, ale především to, že objektivně je to sračka.

S tímhle bojuju celej svůj život. S pocitem nutnosti hodnotit pseudoobjektivně a tím pádem i trochu proti mému subjektivně -instinktivnímu přesvědčení. Někdo hodnotí čistě podle sebe - takovým lidem částečně závidím.

Jinak to co vytvořili lidé ze studia Warhorse je cením a i když nemám Vávru moc v lásce kvůli jeho názorům, nemůže se mu prostě zapřít, že KC:D je jeho zásluha a že to byl právě on, kdo naverboval tým schopných lidí. A úspěch jim přeju.

Co se mě týče, tak já nepsal i historicky doložených charakteristikách osob, ale o jejich vlastnostech ve hře. WH historika v týmu mají a udělali výbornou práci ve zpracování reálií, ale dané osoby jsou v kronikách jen zmíněné, a veškeré osobní vlastnosti jdou na vrub autorům scénáře. Když jsem psal že “nejsou detailně vykreslené”, tak jsem myslel některé herní postavy - jako zrovna Diviš a Hanuš. Víme jak se jeví Jindrovi, ale jestli před patnácti lety byli klaďasové nebo padouši nebo něco mezi nevíme, protože to neví ani Jindra. Protože to není jeho věc.

Po pravdě nevím kolik postav z KCD bych zařadil mezi ryzí klaďase. Ve skutečnosti skoro každý, kdo je ve hře trochu víc exponovaný, má nějaké vroubky.

Dovol mi na tento koment zareagovat, děkuji.

O postavách jsem psal asi ve 2/3 jiných vláknech. Taky jsem slovně od lidí dostal co proto :slight_smile: (Jako že je to ani moc nezajímá). Což mě třeba mrzí, jelikož mám rád hry s příjemným dějem. Snadno pochopitelným a hlavně i tak trošku detailnějším. Člověk se pak nejen dovídá různé nyance, ale tak nějak si může udělat kompletní obrázek prostředí v jakém se kdysi žilo. Vím, že hra není autobiografie, ale třeba detailnější příběh by mi byl třeba i vítán. A tím nemyslím jen příběh Jindry, ten je vyprávěn exelentně, ale třeba jeho otce Martina - kdy se sice dozvídáme, že je Rackův přítel, a že měl cosi společného s Václavem, ale nic víc. Tady bych třeba klído děj tímto směrem rozvinul. Ale hra pojednává o Jindrovi - jsou to svým způsobem protiklady. Nejsem hnidopich, občas mám rád otevřený konce, ale stejně bych se rád dozvěděl jak to tehdá vlastně to celé bylo … :slight_smile:

Co se týče toho - klaďas/záporák. Vždyť to je takový i v realitě :slight_smile: K tomu žádný výtky nemám. Každý člověk je svým pánem/paní a je zodpovědný za to co dělá - až třeba přijde blikanec - (viz. Řepka apod.) Takže tady souhlas s autory-tohle je podle mě jedině dobře, že to udělali takhle.

Závěrem, tahle hra má skutečně co nabídnout, a když sem někde psal o přidání spletitosti děje, tzn. intriky, ale i pomluvy šlechty, nespokojení obřané třeba s rychtářem = vidle a šupky dupky defenestrace - Jindra by mohl v tom třeba zabránit apod. Prostě různé vrtochy šlechty více uvádět. Třeba v DLC o Ptáčkovi se mi ta pasáž, kdy otec Karolíny jde za Hanušem a chce peníze, se mi strašně moc líbila. A klidně mohla být i tvrdší. Tzn. je ve špatným rozmaru - a tak nebohého tatíka nechá na 1 den zavřít do pranýře, jelikož “vyhrožuje” šlechtici. Ono jít za pánem pozemků jen tak, se mi zdá že dřív moc nešlo. Prostě to byl pán - někdo.
A měl neskutečnou moc nejen odměnovat, ale především trestat. A to velice tvrdě. A třeba v tomhle se mi herní příběh zdá - no hodně, měkký. Stejně tak atmosféra v klášteře je napohodu. Bez obav se tam Jindra zařadí. I když umí číst, přesto nemá šlechtický původ, a tak hovoří jako kovář. Nemá tu gracii a vznešenost co se malým šlechticům od dětství tloukla do hlavy :slight_smile: Ale to bych to moc rozváděl - i takhle je příběh velice dobře napsaný, rozhovory mají smysl a pojednávají skutečně o době ve které se děj hry odehrává. Takže za mě - co se týče příběhu, zpracování - určitě 1* :slight_smile:

Zajímavé čtení, pěkná diskuze. Souhlasím, že ve hře je jasně rozdělené kdo je dobrý a kdo zlý u většiny postav, ale např. takový hospodský Ondřej to nemá úplně jednoduše nastavené. Stejné Matuš s Frickem. Velkým přínosem byly DLC. Takový Kobyla za mlada si dokázal nadělat pár nepřátel a jeho přítel Kuno, který za něj řeší problémy a zrovna se ve hře zachová čestně, tomu bych věřil i opačnou roli zlého muže. Podobných vedlejších postav je ale víc, napadá mne pan Ježek, jeho sluha Rapota a další. Ohledně toho, jak si kdo představuje středověk, tak naprosto věrohodně bych věřil, že je vyobrazen život v klášteře, tam na mne dýchla atmosféra se vším všudy. a za mne asi jedna z nejlepších pasáží je plnění úkolů pro kata Heřmana.

Začal jsem pokračovat ve druhém průchodu hrou z dříve uložené pozice a to ve chvíli, kdy nastupuji do kláštera jako novic. Nevím jestli jsem si toho, co mě teď napodruhé pobavilo, napoprvé nevšimnul, ale tentokráte se to nedalo nevidět - jsem novic v klášteře a s jedním z ostatních noviců (už nevím jeho jméno) se na chodbě dáme do rozhovoru a kromě jiného s ním začnu probírat, že abych mu pomohl, tak mám opatovi ukrást klíče nebo si někde sehnat šperháky a o půlnoci se sejdeme v zahradě a půjdeme někam ukrást kvalitní víno. A teď co na tom bylo zábavné - po celou dobu toho rozhovoru je na těch dialogových videosekvencích vidět jak kolem nás stojí několik mnichů. :laughing: Asi všichni zrovna trpí dočasnou ztrátou sluchu :rofl: , protože po skončení rozhovoru se zase všichni poklidně rozejdou po svým, nikdo nemá žádný problém.
A takových rozhovorů, které mají být jako velice tajné a přitom kolem vás dozorují ostatní mniši, je tam dokonce víc.

Teda já si z té hry fakt už moc nepamatuji, ale myslím, že dřív když na mě zaútočili lapkové, tak sebou psa neměli a teď na mě dokonce i útočil - to bylo bezva, to se povedlo, pes tomu dodal ten správný náboj! :slightly_smiling_face:
Ale lesní zvěř se stala jaksi míň plachá. Vždyť jsem dostal srnu ruční zbraní bez plížení, normálně jsem k ní doběh a flák. Na druhou stranu se mi líbí, že je teď zvířat víc kusů v jednom houfu. Narazil jsem na skupinku asi 6 srnek a později třeba na dva jeleny pospolu, dřív vždycky byly u sebe asi jen 3 srnky a jelen vždycky pouze jeden sám. :slightly_smiling_face:

Zajímalo by mě jakým způsobem utíkáte z Vraníku (je to ta část, kdy jdete na výzvědy, oni vás tam zajmou, trošku mučí, ale Zbyšek vám potom pomůže k útěku). V noci má Jindra ve spodním prádle proklouznout z Vraníku pryč přes palisády, ale tam u toho otvoru, kde lapkové vyhazují bordel, tam vždy hlídkují dva chlápci. Jak se přes ně dostáváte ven?