Prodejnost?

Kromě technických věcí má hra dost velký problémy ve vyváženosti - různý mechaniky od RPG systému až po ekonomiku, souboják… Furt říkali jak to simulovali v Excelu ještě dřív než to někdo začal programovat a celé to dopadlo mizerně, navíc to dělali zkušený lidi. S Klímou je rozhovor na games, v hlavě má nějakou utkvělou představu, že hra funguje a podle toho vymýšleli další věci, jenže ta hra je taková na vodě, nějaký hausnumera, který většinou nefungují a už vůbec to nefunguje jako celek. Alespoň ten RPG systém mohl být udělaný pořádně.

1 Like

A v tom se přesně liší některé recenze, vyvaženost ekonomiky, je pravda že to přestáva fungovat tak v polovině hry, ale na druhou stranu rpg prvky mi nedělali žadnej problem a soubojovej system se zase tvaří jako strašně těžkej, ale přitom to je po nějake době dost jednoduche takže soubojak je taky docela nevyváženej, ale na začatku hry to pusobí dost dobře, a co se tyče rozohovoru s Klímou tak to řekl nějak takto že v tymu mají dost lidí kteří v herním prumyslu začali pravě s touto hrou jinak samozřejmě tam některé zkušené lidi mají, prostě to je věc názoru, někomu RPG system sedl a někomu zase ne, rpg system si myslim že je fajn ale dost věcí by mohli dodělat a vylepšit, jinak mě baví hardcore rpgčka, ale problem je u této hry že pojem hardcore rpg přestáva platit tak v polovině hry protože je tam dost znát nevyváženost v ekonomice a soubojaku, ted už jenom záleží jak s tímhlé Warhorse naloží, zkrátka jak řekl Klíma v rozhovoru, hra je stále v našich rukou, takže doufam že se ze spousta věcí poučili a přijdou s dalším a lepším titulem.

No když už jsme takhle OT, tak jsem přemýšlel co je na ekonomice špatně. Protože kvůli realističnosti zbroje a zbraně musí mít slušnou cenu, nemůžou být za pár šupů, protože tak to nebylo. Jenže pak logicky když pobiju deset oplechovaných banditů a prodám to, tak jsem neskutečně v balíku. Jenže ono to takhle asi vážně bylo - v zásadě tím, že jsem pobil 10 banditů (a pravidelně pobíjím další), jsem se majektově vyšvihl na úroveň nižších šlechticů. Rozdíl je v tom, že oni mají příjmy z půdy, já mám příjmy z pravidelného prodeje kořisti, ale vyjde to nastejno. No a ti nižší šlechtici problém s penězma neměli; resp. měli ho, protože si vydržovali nějaké služebnictvo, rodinné sídlo, luxus atd. Jindra nic takového nedělá, žije v podstatě životem běžného poddaného, no a pak je majetkově samozřejmě hrozně za vodou.

2 Likes

Jo, služebnictvo, to je ta věc. Není to jen výsdada šlechty. I bohatší statkáři si najímali různé děvečky, čeledíny, pomocné dělníky … protože se pochopitelně nechtěli sami dřít na poli, když nemuseli. Henry by si zase ve skutečnosti asi zorganizoval a zaplatil skupinu žoldnéřů, aby mu pomohli s jeho typem práce, a aby on sám nemusel tolik riskovat. Jenže to už bychom zase hráli úplně jinou hru. Lepší cesta by asi byla jít cestou luxusu. Když už je Jindra takový, že na všechno jde radši sám a špinavá práce pro místní šlechtu ho baví, tak by se mu peníze doma hromadily i ve skutečnosti, a v tom případě by asi začal utrácet za luxus. Velmi nákladné zdobené zbraně (které nebudou nutně lepší, stačí že jsou hezčí), luxusní oděvy, krásné šperky pro Terezu … A samozřejmě nějaké svoje sídlo, aspoň kvalitní kamenný dům s dobrou výbavou. Taková věc sežere mraky peněz, najednou by zjistil že se musí ohánět aby to zaplatitl, i když předtím se mohl v penězích koupat.

2 Likes

hele frájo urážím tě tady já že si mimo? myslím že ne … plácáš tady blbosti protože se ti hra nelíbila nebo si měl technický problémy. Kdyby všichni co sou z hrou spokojeni psali na fóra jako ty bylo by to teprv poznat jak moc se hra nelíbí či líbí. Co mi nejde do hlavy proč lozíš na fórum hry která tě nebaví a je podle tebe na prd ??? Je to docela divný, pochopil bych kdyby sme bylli na nějaké webovce o všech hrách ale ty jdeš na ofiko stránky hry a pak se tu rozčiluješ jak je hra špatná ??? Je to tvůj názor tak nám ho napiš jednou a pak si třeba založ fóru NESNÁŠÍM KCD A CHCI NA NĚJ NADÁVAT … a dej pokoj lidem co se chcou o hře něco dozvědet …

2 Likes

Problem ekonomiky je zaplava trhu virtualnymi grosmi,ktore vytvara Jindra tym,ze dokaze spenazit akukolvek haraburdu,co stiahne z kdejakej mrtvoly. Vyrobcovia mecov a brneni, namiesto toho aby predavali to co vyrabaju, nakupuju to co vyrabaju. Jindra jednoducho “predava chleba pekarovi” co je absolutna blbost :grin:

Teď se nechci nikoho dotknout, ale když Vám vadí že máte moc peněz, tak proč všechno sbíráte a pak prodáváte? A když jsem moc silnej, tak si můžu vzít slabší zbraň a zbroj.

Tak bylo by asi logičtější nechat si to u kováře opravit, a pak to střelit místním šlechticům, kteří si drží nějakou armádu. Na druhou stranu ale pokud kovář má i obchodnického ducha, tak klidně může levně koupit zbroj, opravit ji a draho prodat tomu šlechtici sám. Není důvod proč by to zbrojíř v Ratajích nemohl dělat. Dokonce může být třeba i privilegovaný dodavatel výbavy pro Hanuše.

1 Like

Už to tak ve hrách prostě je :smiley: prostě zvyk lootnout všechno co má nějakou hodnotu a pravě že v KCD na začatku to vypadá že prachy budeš fakt potřebovat a nakonec jich budeš mit tolik že nebudeš vědět co s nima.

Něco na tom asi bude, ale přesto to neomlouva nevyváženost v ekonomickym systemu, to že to tak mohlo být je sice fajn představa, ale stále je to hra, rpg přesněji a hrači se chtějí bavit i například tučným lootem, kterej vesměs nemá smysl potom sbírat když máte 50k grošu, ale existujou i mody takže bych si stím asi tolik hlavu nelámal.

Mě je jasný, že to je o zvyku, ale já osobně než abych na něco nadával, tak si to zkusím upravit podle toho, co mi vyhovuje (samozřejmě když to jde). Například Assassin’s Creed Origins jsem hrál jen se základním mečem a štítem, co jsem měl na začátku,i když jsem měl vybavení od Ubi ke Gold edici. Na druhou stanu, vždyť je to jen číslo v rohu monitoru nebo obrazovky :-).

Dalsi problem je ze kazda haraburda sa da opravit. Predmety s poskodenim nad dajme tomu 50% by sa nemali dat opravit vobec a predavat kovacom ako zelezny srot. Mec by sa mal dat v boji zlomit=srot, alebo nastrbit cepel tak ze je uz neopravitelna=srot. Ziskat kvalitny mec od nepriatela by mala byt rarita. Taktiez brnenie musi pasovat na postavu. Jindra by mal mat postih za nosenie zbroje po mrtvolach. Proste mu nepasuje a sposobuje bolest a unavu rychlejsie ako namieru vyrobena. Do malej nevlezie a vo velkej je ako klinec vo vedre. Tym by hrac bol motivovany minat peniaze u majstrov zbrojarov za kvalitne serepeticky. Oprava/vyroba musi trvat nejaky cas, nie magicky v sekunde. Taktiez sekundove varenie sto kila diviny a potom predaj takto “vyprateho” masa by malo zmiznut z hry. Za pytlacenie by mal Jindra visiet. Jak rad by som videl cut-scenu jak sa hompala na sibenici :grinning:

1 Like

Tak on by měl viset za kdeco, ale to zase bylo odstraněno kvůli hratelnosti. Jinak souhlasím s tím že řada věcí by se dala vylepšit a v podstatě s tvými návrhy souhlasím. (S malými připomínkami, jako že meč se běžným používáním obvykle nezlomí, takže se nepoškodí na 0). Jsem si jistý že ve Warhorse měli hromady nápadů, ale práce až nad hlavu, a někdy se ta hra holt vydat musí. Osobně tyhle věci aspoň částečně očekávám od KCD 2, kde budou mít od začátku už hotové herní mechanismy, nástroje, budou mít rovnou velký team, a zároveň za sebou velký betatest všech mechanismů (= vydání celé hry). Takže bude zase prostor na vylepšování.

Mne osobne to v uzivani si hry nevadi. Su to len take nelogicke vecicky nad ktorymi clovek zdvihne obocie a povie si " je to blbost teda ale prdiet na to,je to len hra" :wink:
Ale uz sme riadne mimo misu…ehm temu. Neviem kolko toho WH predali a je mi to jedno. Nie som ani majitel ani podielnik firmy. Chleba ani pivo lacnejsie nebude. Ja si urcite dalsie pokracovanie Jindrovych dobrodruzstiev kupim, lebo je to proste tipek, ktory mi neskutocne sadol ako herna postava.

1 Like

Nemyslím si, že jsou to nelogické věci. Jde o to, že je musíš udělat, čas nehraje roli. Vždyť i kdyby jsi vařil maso 5 nebo 10 minut, tak to je nelogický :slight_smile:

Sto kila diviny neuvaris v jednom kotliku ani za tri dni :grin::wink:

Hlavně jde o to, že kdyby tam byly tyto ‘‘logické’’ věci, tak si myslím, že by neprodali ani 300 000 kusů, ale to je jen můj názor. Hra má hlavně bavit a ne abych stále na něco čekal, to by mě nebavilo a asi bych si jí nekoupil.

No ale varenie sto kila diviny a nasledny predaj legalneho vareneho je total kravina,to by mali dat komplet von z hry :wink:
Btw pri citani knihy v hre si na to tiez musis najst cas a nepocul som zatial staznosti. Aj tak to ide cez casovu kompresiu. Tu ide prave o ten “immersion” jak to po americky volaju. Ponorenie sa do deja/postavy/cinnosti. Proste ked zapichnem v lese konecne dvadsiatym sipom kralika,mal by mat Jindra moznost rozlozit ohen a opiect ho. Medzitym moze precitat kapitolu z knihy o pitvani na polsky sposob :wink:

1 Like

Musím napsat, že se mi tvoje postřehy okolo hry dost líbí. Hned by ta hra byla zajímavější a reálnější.
A charakter postavy Jindry je i mě sympatický.

Prodejnost a vývoj prodejnosti se dá celkem přesně odhadnout podle četnosti recenzí na Steamu. Veřejně prezentovány byly v médiích a v tisku tyto milníky:
15.2.2018 prodáno 0,5 mil. ks kopií (na všech platformách)
22.2.2018 prodáno 1,0 mil. ks kopií (na všech platformách)

Vezmeme-li dále v úvahu, že četnost recenzí (na Steamu vše detailně dohledatelné, i s vývojem v čase) je úměrná prodejům a tato úměra je v čase zhruba neměnná, tak vše nasvědčuje tomu, že v současnosti je prodáno cca 1,6 až 1,7 mil. ks kopií KCD celkem, přičemž aktuální prodeje jsou zhruba 1000 až 1500 kopií denně. Vše je to počítáno pro všechny platformy (PS4, XO, PC) a formy (elektronické, krabicovky, předprodeje) dohromady.
Podle mě není šance dát do konce roku 2 miliony, pokud se něco velkého nestane (DLC, sleva, velký patch, atp.).

Pokud umí člověk číst mezi čísly, tak je tu pár zajímavých skutečností:
a) Silné prodeje KCD v Rusku - vše nasvědčuje tomu, že 13-14%(!) veškerých kopií KCD bylo prodáno v Rusku, z toho více než 2/3 formou Steamu - o to více mě překvapuje, že Warhorse rezignovalo na širší ruskou podporu hry (např. dubing) a naopak ji podcenili. Dlužno však říci, že prodejní Steam ceny v Rusku jsou výrazně nižší než v EU (zhruba třetinové - KCD momentálně stojí na Steamu 1299 rublů, což je asi 448 Kč).
b) velmi slabé prodeje ve Francii - přitom je ale ve hře paradoxně francouzský dubing. Pro změnu přeceněno. Mrzí mě to o to více, že hráči s češtinou (CZ a SK) ty frantíky prakticky po stránce prodejních objemů dotahují a přitom cz dubing nasr*t leda.
c) Číňani skoupili víc než desetinu kopií. Což ale není nic překvapujícího, páč je jich jak much. Nečekám, že by Vávra vůbec uvažoval o čínském dubingu, ani bych mu to nedoporučoval. Dubéři by byli určitě několikanásobně dražší než pro evropské jazyky nebo Rusko.