Prodejnost?

DrFusselpulli už přímo řekl, že pokračování hlavního příběhu bude v 2. díle, když odpovídal na dotaz zda DLC přinášejí posun v hlavní linii.

Aktuální prodeje odhaduji na 1,67 mil. ks kopií.

Před pár dny Humble Bumble i Steam prodávali s -20% slevou a jistý potenciál tam byl (20% dolů = 3x větší prodeje… samozřejmě se to nedá očekávat jako trvalý efekt, ale jen pro pár týdnů). Sám jsem zvědav, jak moc se to boostne s patchem 1.5 a s nějakými těmi DLC. Pokud to hoši nezvorají, přitlačí se slevami (na Vánoce KCD za 30E a všechna placená DLC za +10E) a vydají ten český dubing, tak by do Vánoc ty 2 mil. kopií mohli dát.
Podle mě zvolí ale nejspíše strategii takovou, že i s placenými DLC bude KCD pořád za 50E, a základní/holá hra půjde cenově dolů.

To odhaduješ s přesností na dvě desetinná místa, jo? Dobrý! :slight_smile: Každopádně přeju dobré prodeje.

Tak patch 1.5 vystřelil 30denní hodnocení na Steamu nad 70%.

V rozhovoru pro ihned.cz se Vávra vyjadřuje k prodejnosti-

HN: Před čtyřmi měsíci, 13. února, vydala vaše současná firma Warhorse Studios dlouho očekávanou hru Kingdom Come. Za necelé dva týdny se jí prodal milion kusů. V jednom rozhovoru jste říkal, že ve firemní kuchyňce máte počítadlo, které ukazuje aktuální prodej. Co na něm bylo dnes ráno?
To vám asi nemůžu říct. Pravda je, že jsme rychle prodali milion, byť ani to jsme oficiálně neoznámili. Já jen řekl, že je to “možná” milion, a všichni hned psali, že “určitě”.

HN: Ale to bylo ani ne dva týdny po vydání.
Ano, to jsou prodeje nejsilnější. Po třetím týdnu se prodej každý týden zmenšuje o polovinu. Dnes jsou to v podstatě nezajímavé stovky kusů týdně. Ano, vydělává nám to peníze, ale už to není tak dramatické.

Nevím tedy, co je myšleno přesně pojmem “nezajímavé stovky kusů”, ale zjevně se to nedá definovat pojmem “několik tisíců kusů” (což já rozumím, že slovo “několik” je obvykle myšleno od cca “5” výše). Takže prodeje jsou v současnosti pravděpodobně menší než 5 tisíc kusů týdně, tj. je to pravděpodobně aktuálně ještě podstatně méně, než jsem odhadoval před měsícem (cca 1300-1350 ks denně).

Ten prepis rozhovoru je blbe, kdyz si pustis to video, tak tam v nem Dan rika, ze prodavaji stovky kusu denne, ne tydne.

1 Like

Video bych si pustil rád, bohužel mi nefunguje - zjevně za to chtěj těch svých 9 kaček.
Každopádně mi bylo hned divné, že bych se s tím odhadem prodejnosti (cca 1300 ks denně) tolik seknul… Kontroloval jsem i poslední čísla ze Steamu, a ty taky nenaznačují, že by to mělo tolik spadnout - naopak se to díky patchi 1.5 krapet zmátořilo…

Pokud vím, i PUGB má recenze “smíšené” a nevím, že by vývojáři strádali. KCD má zatím recenze “spíše kladné.” Počet recenzí je 19tis, to podle tvého vlastního odhadu znamená cca 1.9 milionu prodaných kopií a to zdaleka není všem dnům konec. Ačkoli to nemá na 90 milionů prodaných her konkurence, na naše poměry je to obrovský úspěch. Paradoxně hře nejvíc pomohlo to, čeho jsem se nejvíc bál, totiž “scházející” černoši a “rasistická kontroverze.” Ukázalo se, že hráče aktivisti a jejich “názory” v podstatě nezajímají, prodejům hry to neuškodilo, právě naopak, pomohlo. Ti aktivisti jako stádo idiotů dělali celou dobu Vávrovi zadarmo celosvětovou reklamu. Samozřejmě, kdyby aktivisti opravdu zatroubili do útoku a začali třeba vydírat obchody které KCD prodávají, rozbíjet výlohy, napadat a zastrašovat zákazníky, bylo by zle. Zaplať pánbů za digitální distribuci, kde koupit si “rasistickou” hru zatím není trestné - ale za pár let už bude, dejte na moje slova. Studiu se to povedlo udržet v rovině rozumné nenávisti, kdy se o hře psalo a přitom kromě pár tisíc fanatiků v USA a pár desítek fanatiků v Německu, proti ní nikdo nic neměl. A lidi kupovali. Co se týká “nesplněných slibů,” upřímně, kdyby mě hra nutila jít do bitvy, v mé prošívanici a s mečem, se kterým 2x seknu a jsem bez staminy, tak si řeknu, že zešíleli. Jsem právě rád, že tam ty slibované velké bitvy zatím nejsou a doufám, že ani nebudou. Zatím mám problém zabít jednoho jediného žoldáka v brnění. Někdo tu zmiňoval, že by bylo super, kdyby si hráč mohl za peníze najmout na “špinavou práci” lidi, prostě si najmout bojovníky do boje. To by bylo super. Zatím mám velký problém porazit víc než dva nepřátele najednou, tím by se to vyřešilo.

2 Likes

Ale vždyť bys v té velké bitvě nemusels být v první linii. Podle schopností by ses když tak schovával “za bukem” a občas vypálil šíp z luku. Nebo v pozdějších fázích boje bys pomáhal právě tebou zmiňovaným spolubojovníkům s “doděláním” nepřítele někde v hloubi bitvy. Ono se to totiž v pokročilé fázi v pořádné bitvě pěkně promíchalo.

To se pleteš. Můj aktuální odhad je nyní 1,808 mil. ks prodaných kopií KCD. Ne 1,9 mil. - o těch si mohou ještě dlouho nechat zdát - když prodají odhadem cca 1300 ks denně.
Popravdě, ani to DLC From the Ashes není žádný komerční zázrak. Na Steamu je nyní v 17.00 (1 den po zahájení prodejů) jen 148 recenzí, což znamená (při předpokladu, že recenzuje v průměru jen každý 65. až 85. kupující a do konce dne ještě pár desítek ks recenzí přibude), že se prodalo prvních 24 hodin vydání kolem 15(?) tisíc ks tohoto DLC (velmi hrubý odhad), což je dosti ubohé. Vydání DLC zvedlo uvadající Euro příjmy z KCD environmentu krátkodobě na cca něco přes 2násobek a je otázkou, jak dlouho to vydrží… Pokud tam bude podobný WOW efekt jako u her (což se dá čekat), tak to během pár týdnů spadne na zlomek.
Moc bych se divil, kdyby se ta DLC vůbec kdy zaplatila - je potřeba v nich toho spoustu dodabovat, udělat dodatečné pohybové scény, atp.

Zatím to podle mých odhadů vypadá na to, že DLC From the Ashes si koupí asi tak jen každý 20. až 25. člověk, co si koupil základní hru.

Zajímavé navíc je, že přes 10% kupujících toho DLC jsou Češi, popř. Slováci (přitom u základní hry tvoří Češi jako kupující asi 3-4%). Tj. je to v zásadě srdcová záležitost. O to víc je mi líto, že Vávra hodil na český dubing velký bobek.

Přijde mi zvláštní, že někdo chodí na fórum hry kterou nesnáší, ale proti vkusu…

1 Like

A to soudíš z čeho?
Snad z toho, že si stojím nadále za svým prvotním názorem, že KCD nemá dost pokračovacího potenciálu? No zkrátka nemá - to je fakt, za kterým si nadále stojím. Toto DLC a relativní zájem o něj, to defacto jen potvrzuje.
Jen pro srovnání - u Witcher III si první DLC Hearts of Stone koupil každý 8. vlastník základní hry.
U DLC From the Ashes to bude v nejlepším případě každý 20.

A toto vlákno je nazváno “Prodejnost?” - pokud jsem si všiml. Ne “Oslavování zázračné hry”.

Když tu hru nemáš rád a nepřeješ ji, tak nechápu proč jsi se sem registroval? Čistě kvůli hejtu? To bych se měl lognout někam na fórum Růžové Zahrady a taky je tam prudit.

Prvotní otázka tohoto vlákna byla “Nevite nekdo, jaka je aktualni prodejnost hry?” - a k tomu se vyjadřuji.

A ano, ty 2 miliony prodaných kusů daj - počítám, že to bude až v 2. půlce prosince, při koncoročním Steam Sales Eventu (samozřejmě za předpokladu, že to proloží ještě nějakým patchy nebo už fakt dějovými DLC).

Podle čerstvě uniklého leaku-

bylo na Steamu ke dni 1.7.2018 přesně 827 988 kopií KCD, v nichž alespoň 1x se dosáhlo nějakého achievementu - což se prakticky rovná prodejům, protože alespoň 1 achievement na vás vyblafne hned v první hodině hraní.
Dost vážně pochybuji o tom, že na ostatních platformách a prodejních sajtách se prodal 1 mil. ks, takže můj odhad 1,8 mil. ks kopií do dneška, berte spíše jako horní mez, nejspíše to bude dost možná o pár desítek tisíc ks méně…

No tak to není špatný číslo, když vezmu v potaz, že tato hra už podle popisku nebude přitahovat pozornost každého. Jsem proto optimista co se týče možnosti pokračování hry (tedy 2. plnohodnotného dílu).

Takže počítejme spíše 1.5 - 1.6 milionu prodaných kusů, odhadem.

Asi tak nějak to bude. 800 tisíc ks tedy Steam, 50 tisíc krabicovky (taky aktivované přes Steam), takových 250-300 tisíc GOG (ten začal prodávat až 14 dní “po” (poté, co už měl Steam prodáno cca 0,5 mil.), takže i když následně uvažujeme prodejní objemy Steam:GOG optimisticky půl napůl tak to víc než 300 tisíc nedá), 450 tisíc konzole (za prvních 14 dní se prodalo něco přes 300 tisíc ks).
Celkem 1,55 až 1,6 mil. ks?

Jinak From the Ashes vypadá na propadák. Podezřele málo recenzí. Ani Agraelus to na twitchi nedohrál, zkrátka v 1. třetině DLC zkonstatoval, že je to o ničem, a šel hrát nějaký retra. Navrch to DLC během pár dní slítne s hodnocením na Steamu pod 70% - tj. “smíšené”. Současné prodeje DLC FtA odhaduji mezi 15-20 tisíci ks a celkově toho neprodaj nikdy víc než dvojnásobek tohoto, tj. 40 tisíc ks. Wow efekt odezňuje velmi rychle. Nevím, na kolik mohl vyjít vývoj toho DLC, ale pokud to bylo víc než 5 mega (Kč - polovina tržeb), tak je to fail.

Tak, ona je to hlavně spíš taková drobnost. Není to plnohodnotný datadisk, spíš dodělávka něčeho, co nestihli, - tak to musíš brát. Až se hra opatchuje a dodají se věci co museli slíbit backerům, teprve pak se může navázat na druhý díl, i když podle mě část týmu určitě už na dvojce dělá, pisatelé příběhu, koncept-art umělci, grafici, 3D modeling atd. Já si každopádně datáč koupím, momentálně mám sice momentálně krizi kvůli nesplněnému úkolu, který bez návodu ani nešlo splnit, protože scházely markery na mapě (farář Šimon) a navíc tam byl i časový limit, ale nějak už se s tím poperu. Jinak, celkem chápu naštvané lidi, kteří nemohli hru dokončit kvůli bugu. Ono to fakt naštve, i u jednoho menšího nesplněného úkolu.

Podle mě na dvojce ještě vůbec nedělají. Dokud patchují jedničku, tak nemá smysl dělat na dvojce. Max. tak scénáře, skicy, atp. Ale žádný programing. Podle mě nemá D.Vávra vůbec šajn, co s touto zapeklitou situací dělat (KCD je sice komerční úspěch - což je ale spíše zásluha Wow efektu - ale nemá to dlouhodobý drive, zkrátka). Jedno je jisté, zase nasliboval víc, než co se zvládne (resp. bude chtít zvládnout). Některá ta DLC jsou defacto věcmi na “plný úvazek” a dost pochybuji o tom, že by současně dělali na DLC a na dvojce.
Jinak hodnocení FtA je na Steamu už pod 70%, takže “smíšené”, a navíc to letí pěkně na hubu, protože 24hodinové hodnocení v recenzích dokonce padá pod 50%. První nákupy totiž dělalo dost Čechů a víceméně nadšenců do KCD, kteří jsou z logiky věci v hodnocení shovívaví. Nyní to ale kupují i “normálnější” hráči a ti si teda neberou vůbec servítky - je tam třebas 6 negativních reakcí za sebou.
Pokud má DLC horší hodnocení než samotná hra, tak je to zkrátka špatné DLC.

2 Likes